czwartek, 7 stycznia 2021

Morgwaeth's Blade-Coven

The visions of slaughter and echoes of battle have lead Morgwaeth the Bloodied and her murderous retinue to megalithic depths of Beastgrave. Honoring their deity with every kill, The Hag Queen and Daughters of Khaine found many offerings to the Lord of Murder in ancient halls of the mountain. Craving battle and seeking power through bloodshed, these graceful murderers renew and reinvigorate themselves with each gory ritual they perform.


13 komentarzy:

 1. Takich czterech jak te pięć, to nie znajdziesz nawet trzech.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bez dwóch zdań zrobiłeś niesamowity postęp!

  OdpowiedzUsuń
 3. Love your work man! Awesome color palette, totally digging dose muted colors. And that subtle blood splatter is a great touch.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thanks for the kind words! I've seen some of your pieces on Facebook (and admired them), but until now I didn't know you've got a blog. I'll be watching it closely.

   And about the subtle spatter - since Morgwaeth's supposed to be "bloodied" it just seemed right :)

   Usuń
  2. Thanks man! I really appreciate it! 🍻

   Usuń
 4. Żałuję, że nie dali jeszcze jednej harpii do zespołu, tak zmarnować szansę by zrobić pełen przekrój wojsk cór Khaina!

  Swoją drogą, jak tak patrzę na to zestawienie to się zastanawiam czy nie wklejasz im twarzy w photoshopie, tak dobrze powychodziły!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzuciłem okiem na Start Collecting DoK. Tam też nie ma. Może nie przepadają! A może po prostu skrzydła źle wchodzą na wypraskę :P

   Zdjęcia twarzy prawdziwe, ale wyjątkowo się przykładałem do malowania, żeby obronić czynem tezę, że jak się postarać, to nie takie złe te dziewczyny od GW.

   Usuń